e-biblio_male
2496938
opisów bibliograficznych
znajduje się w katalogu centralnym systemu Alfios

Jedyny

w Polsce

zintegrowany system katalogowy

dla Bibliotek Naukowych i Pedagogicznych

w chmurze

zintegrowany z opisami bibliograficznymi Biblioteki Narodowej

Prosty i wygodny

Zintegrowany system katalogowy

Alfios_logo_200 copy

Tworząc system Alfios zależało nam na tym, aby oferowane rozwiązanie było wyjątkowo intuicyjne, funkcjonalne, a jednocześnie kompleksowe. Właśnie dlatego staraliśmy się maksymalnie uprościć skomplikowane operacje umożliwiając jednocześnie całościową obsługę procesów bibliotecznych. Jednocześnie zależało nam na pełnej integracji wszystkich wydziałów na uczelni, dlatego też Alfios umożliwia pracę w jednym, centralnym katalogu wspólnym dla wszystkich.

Rzeczywistym wyznacznikiem realizacji misji i celów bibliotek są jej czytelnicy. Dlatego najważniejszym zadaniem było sprawienie, aby już od pierwszej skatalogowanej książki, czy pracy naukowej była ona dostępna dla czytelnika online. Dzięki integracji każdy student czy wykładowca ma wgląd z jednego miejsca do wszystkich skatalogowanych na uczelni zbiorów.

Współczesne wymagania dotyczące systemu do obsługi biblioteki pedagogicznej i naukowej zostały uwzględnione przy projektowaniu systemu Alfios, który jest obsługiwany za pomocą dowolnej przeglądarki internetowej (FireFox, Edge, Safari, Opera, ...) oraz nie wymaga żadnej instalacji na komputerach w bibliotece. Dzięki zastosowaniu serwerowni centralnej do obsługi systemu, jest on niezależny od liczby stanowisk komputerowych, liczby użytkowników czy też wielkości księgozbioru. Technologia katalogowania w chmurze daje praktycznie nieograniczony dostęp (po wprowadzeniu loginu i hasła) do systemu Alfios z każdego miejsca na świecie z dowolnego urządzenia (komputer stacjonarny, laptop, tablet, smartfon).

System biblioteczny Alfios został zaprojektowany w oparciu o Hybrydowy Katalog Centralny opisów bibliograficznych, który w procesie opracowania zbiorów oferuje bibliotekarzowi największe możliwości. Katalog Hybrydowy zawiera zarówno zamknięte opisy bibliograficzne pochodzące z Biblioteki Narodowej, czy też innych bibliotek korzystających z systemu bibliotecznego Alfios, jak również umożliwia każdemu pracownikowi biblioteki współkatalogowanie, czyli budowanie własnych opisów bibliograficznych zawierających wszystkie niezbędne informacje zgodne z formatem MARC21. System został zaprojektowany modułowo, dzięki czemu uproszczono zarządzanie uprawnieniami pracowników biblioteki i ułatwiono jego rozbudowę i rozwój w przyszłości.

phone_alfios

Moduły i funkcjonalności dostępne w Alfios 2.5

Opracowanie

Katalogowanie i gromadzenie każdego rodzaju zbiorów bibliotecznych w formacie MARC21. Każdy rodzaj opisu bibliograficznego ma przygotowany specjalny szablon z minimalną ilością pól formatu MARC21 do wypełnienia. Umożliwia pobieranie opisów bibliograficznych z Hybrydowego Katalogu Centralnego, ale też dodawanie własnego opisu do katalogu centralnego. Katalog Hybrydowy zawiera zarówno zamknięte opisy bibliograficzne pochodzące z Nukat, Biblioteki Narodowej oraz innych bibliotek korzystających z systemu bibliotecznego Alfios, jak również umożliwia każdemu pracownikowi biblioteki współkatalogowanie, czyli budowanie własnych opisów bibliograficznych zawierających wszystkie niezbędne informacje zgodne z formatem MARC21. Podczas procesu opracowania zbiorów następuje w pełni automatyczne tworzenie wpisów do wskazanej księgi inwentarzowej.

Wypożyczalnia

Zapisywanie i edycja danych osobowych czytelników, definiowanie wszelkich limitów (wypożyczeń, rezerwacji, udostępnień) indywidualnie dla każdego czytelnika. Możliwość włączenia samodzielnego prolongowania wypożyczeń poprzez konto w katalogu online (OPAC). Kolejkowanie czytelników rezerwujących książki w katalogu online biblioteki oraz automatyczna wysyłka e-maili do czytelników przekraczających termin zwrotu.

Skontrum

Elektroniczna inwentaryzacja zbiorów bibliotecznych porównuje dane wczytane przez pracownika z tymi zgromadzonymi w bazie. Umożliwia generowanie odpowiednich protokołów i raportów poskontrowych.

Statystyki

Moduł zawiera dziennik biblioteki, zestawienia wypożyczeń i udostępnień, księgę inwentarzową, protokoły ubytków i wiele innych. Statystyki prezentowane są w systemie w formie wykresów.

OPAC - katalog online dla czytelników

Automatycznie dostępny dla każdego czytelnika biblioteki korzystającej z systemu Alfios. Wszystkie rodzaje zbiorów są od razu dostępne online wraz z możliwością ich rezerwowania i prolongowania przez czytelników zapisanych do konkretnej biblioteki. Na koncie czytelnika jest dostępna jego pełna historia wypożyczeń. W katalogu online dostępne są również listy lektur do konkretnej klasy oraz zestawienia bibliograficzne generowane przez bibliotekarzy.

Jesteś zainteresowany systemem katalogowym Alfios?

Napisz do nas, a prześlemy więcej szczegółowych informacji.

nasi klienci

Email

kontakt@3strona.pl

godziny pracy

biuro: w dni robocze od 9 do 17
serwerownia: 24/365

Trzecia Strona Sp. z o. o.

02-496 Warszawa, ul. Orłów Piastowskich 80
NIP: 5223036782, REGON: 362401431